KARİZMA ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

Bir odaya girdiğiniz anda, insanlar hemen tüm ilgisini size yönlendirse, söyleyeceklerinizi duymak istese ve sizin onayınızı almak için can atsa, hayatınız nasıl olurdu?

Karizmatik insanlar için bu bir yaşam şekli. Herkes onların varlığından etkileniyor. Kendilerine mıknatıs gibi çektikleri insanlar, garip bir şekilde, onlara yardım etmek için ellerinden geleni yapmak zorunda hissediyor. Bu harika bir his ve bunu sizin de hissetmemeniz için hiçbir sebep yok.

‘Bill Clinton’ kadar çekici ya da ‘Steve Jobs’ kadar büyüleyici olmak doğuştan mıdır? Yoksa sonradan öğrenilebilir bir beceri midir? İyi haber, karizma öğrenilen bir beceridir ve bir kez öğrenildi mi, yapabilecekleriniz sınırsız.

Karizmatik insanların onları öne çıkaracak ortak özellikleri vardır.

Karizmanın bulaşıcı olduğunu gösteren çalışmalar bile var. Harvard Business Review’daki bir makaleye göre, yazar “İnsanlar beden diliyle birçok sinyal veriyor, ancak dürüstlüğün yansıdığı sinyaller, mesajın  alıcısında da benzer etki gösteriyor. Birlikte vakit geçirdiğimizde, ben mutlu ve çoşkuluysam, siz de, daha mutlu ve çoşkulu olacaksınız. Sinyalleri aktaran biyolojik fonksiyonlar var. Ben mutluysam, mutluluk size de bulaşacaktır. “ Çevresinde kendini, iyimser, pozitif enerjiye sahip, çekici bireylerle çevreleyenler çok daha mutludur.

Karizmatik insanların onları öne çıkaracak ortak eğilimleri vardır.

İşte bu karizmatik eğilimleri geliştirmek için 5 ipucu.

Etkin Dinleyin

Duymak ile dinlemek arasında, kişilere ulaşabilmek açısından oldukça büyük fark vardır. Bak ve dinle. En önemli kişi, karşınızda duran veya karşınızda oturan kişidir. Karizmatik insanlar, teknolojik aletlerini bir kenara bırakarak ve karşılarındakine odaklanarak, onlara nasıl değerli hissettireceklerini bilirler. Bir konuşmayı bitirme zamanı geldiğinde, el sıkışmak için (aileniz ve yakın arkadaşlarınızla sosyal durumlar uygun olduğunda sarılmak) elini uzatarak, konuşmayı bir hoşlukla kapatarak, zarifçe yanınızdan ayrılırlar.

Kendinizi Fazla Anlatmayın

Karizmatik kişiler fazla konuşmaz. Dedikodudan kaçınır ve sadece güvendiği birinden tavsiye alacakları zaman sorunlarından bahsederler. Ayrıca, hassas konularla ilgili olarak, kime güvenileceklerini bilirler.

Karizmatik insanlar, buluşacakları kişilerle ilgili konularda kendilerini iyi bilgilendirirler. Güncel olaylar, sektör haberleri ve en yeni gişe rekorları kıran filmler üzerine araştırmalar yaparlar. Ayrıca, rahatsız edici tartışmalara neden olabilecek tartışmalı konulardan uzak dururlar.

Başarılarınız Kendileri İçin Konuşsun

Bir konuda öncü ve etkileyici olduğunuzda övünmenize veya unvan kullanmanıza  gerek yoktur. Büyüleyici bir tutumdan kaynaklanan zarafet, kelimelerin taşıyabileceğinden daha iyi bir izlenim bırakacaktır. Karizmatik bir insan asla kendi başarıları hakkında övünmez.

Satış Konuşmasını Evde Bırakın

Herhangi bir sosyal ortamda, satış konuşması yapmak, uygun değildir. Etkin bir ağ oluşturmak için öncelikle gerçek ve samimi bağlar oluştururlar. Karizmatik bireyler, önce ilişki kurmanın gelecekte iş getireceğini bilir.

Kendinize Özen Gösterin

Karizmatik insanlar, hem kişisel hem de profesyonel hayatta detaylara özenirler. Kendini gerçekleştiren bir kehanet gibi, kendinizle ve yaptığınız şeyle gurur duyduğunuzda, insanlar sizi daha çekici bulur ve bu da sizi daha iyi hissettirir. Döngü devam eder ve hayat kolaylaşır.

Pratik yapmak mükemmelleştirir ve en doğru başlama zamanı şimdi.